انواع پروگنوز پریودنتالی

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

در این پست از سری پست‌های به سوی رزیدنتی به بررسی انواع پروگنوز پریودنتالی خواهیم پرداخت.

خب در این مورد دو نوع تقسیم بندی قدیم و جدید داریم:

در گذشته تقسیم بندی بر اساس مطالعات ارزیابی tooth mortality انجام میشد که شامل:
 1.  خوب (good): کنترل فاکتورهای اتیولوژیک و ساپورت پریودنتال کافی جهت اطمینان از اینکه دندان توسط بیمار و پزشک قابل نگهداری است.
 2. متوسط(fair): تقریبا ۲۵ درصد attachment loss و یا درگیری فورکا کلاس یک (ضایعه ای با عمق و محل مناسب که اجازه نگهداری را به بیمار با همکاری خوب می دهد).
 3. ضعیف (poor): ۵۰ درصد attachment loss و درگیری فورکا کلاس دو (محل و عمق ضایعه منجر به امکان نگهداری ‌دندان اما با مشکل می شود)
  Possible but difficult!
 4. مشکوک (questionable): بیش از ۵۰ درصد attachment loss، نسبت تاج به ریشه ضعیف، شکل ریشه نامناسب، درگیری فورکا کلاس دو با دسترسی مشکل یا کلاس سه، لقی بزرگتر از گرید دو و تقارب ریشه‌ها
 5. نوع hopeless: فاقد attachment کافی جهت حفظ سلامتی و راحتی و فانکشن دندان
 تقسیم بندی دیگر بر اساس احتمال کسب ثبات در اجزا ساپورت کننده پریودنتال توسط Caton و Kwok بیان شد که بر اساس احتمال پیشرفت بیماری در ارتباط با فاکتور های سیستمیک و موضعی است:
 1.  مطلوب (favorable): درمان جامع پریودنتال و فاز نگهدارنده منجر به ثبات وضعیت دندان می‌شود و از دست رفتن آتی ساپورت پریودنتال غیرمحتمل است.
 2. مشکوک (questionable): فاکتور های موضعی یا سیستمیک موثر در وضعیت پریودنتال دندان ممکن است قابل کنترل باشد یا نباشد. اگر قابل کنترل باشد درمان جامع منجر به ثبات وضعیت پریودنتال می‌شود و در غیر این صورت تخریب آتی پریودنتال ممکن است رخ دهد.
 3. غیرمطلوب (unfavorable): فاکتورهای موضعی یا سیستمیک موثر در وضعیت پریودنتال قابل کنترل نیستند. غیر محتمل است که درمان جامع پریودنتال و فاز نگهدارنده از تخریب پریودنتال جلوگیری کند.
 4. ناامیدکننده(hopeless): دندان باید کشیده شود.

 نکته:فقط پروگنوزهای good و fair و hopeless از انواع پروگنوز پریودنتالی می توانند با صحت منطقی پابرجا بمانند.

منتظر پست‌های بعدی ما باشید.

نوشتهٔ پیشین
درگیری فورکا
نوشتهٔ بعدی
ملاحظات تکلم در دنچرهای کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست