ما در آکودنت با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. مخالفت کنید

ترمیم دندان‌های اندو شده

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

شاید بتوان گفت یکی از مطالبی که بیشترین تحقیقات را به خود اختصاص داده ، ترمیم دندان‌های اندو شده و رستوریشن‌های آن است و البته نتایج هم بسیار متفاوت و بعضا متناقض است.

در این میان نکاتی را میتوان یافت که در اکثر سیستماتیک ریویو ها مشترک است:

شکست و Root Fracture در ترمیم دندان‌های اندو شده نسبت دندانهای وایتال بیشتر اتفاق می افتد.

از دلایل آن میتوان به نکات زیر اشاره کرد :

1. به دلیل از دست رفت پالپ و قسمتی از سیستم حس دندان، فیدبک کنترل عضلات و نیروهای وارد به دندان ضعیف تر شده و نیروهای بیشتری به دندان وارد میشود.

2. طرح و متریال مختلف پست های مورد استفاده میتواند باعث تمرکز استرس و ایجاد وجینگ شده و احتمال شکست ریشه را افزایش دهد.

3. از دست رفتن یکنواختی و اینتگریتی نسوج تاجی بدلیل پوسیدگی و خصوصا حفره دسترسی برای اندو، باعث تضعیف ساختار دندان میشود. مارجینال ریج ها در ترمیم دندان‌های اندو شده نقش کلیدی دارند.

نکات:

  • از میان دلایل فوق دلیل سوم از همه مهمتر است، در نتیجه مهمترین فاکتور جهت افزایش طول عمر ترمیم دندانهای اندو شده را “کاسپ کاوریج ” میدانند.
  • از دست دادن آب و تغییر ماهیت عاج و همچنین تغییر میزان کراس لینک کلاژن ، سالها به عنوان عامل مهمی در تضعیف دندانهای اندو شده محسوب میشد، اما شواهد و تحقیقات این مطلب را تایید نمیکند.
  • در مواردی که کانال ها باریک است یا نسج تاجی زیادی از دست رفته ، پست ریختگی نسبت به ترمیم دندان‌های اندو شده انتخاب بهتری است.
  •  فلکسیبل بودن پست هایی که قابلیت باندینگ دارند باعث افزایش استحکام ساختار دندانی میشوند اما استفاده از آنها در دندانهایی که ساختار تاجی اندکی دارند توصیه نمیشود.
  • در مواردی که تحلیل استخوان وجود دارد ، هرگز نباید نوک پست در حد کرست آلوئول قرار گیرد، چون باعث تمرکز مضاعف استرس میشود.
باتشکر از استاد دکتر جوان بابت توضیحات جامع در رابطه با این موضوع بحث برانگیز
فهرست