تکنیک‌های قالب‌گیری ایمپلنت

بدون دیدگاه
تکنیک‌های قالب‌گیری ایمپلنت

در این پست از سری پست‌های سخن اساتید به بررسی تکنیک‌های قالب‌گیری ایمپلنت در کنار دندان با دکنر مهدی جوان پرداختیم. ما در قالب‌گیری ایمپلنت در کنار دندان سه تکنیک متفاوت داریم:

اول : قالب گیری همزمان.
در این روش قالب دندان و ایمپلنت همزمان با هم و با یک تری گرفته می‌شود.
می‌تواند اپن یا کلوزد باشد .
می‌تواند یک‌مرحله‌ای یا دومرحله‌ای باشد .

از آنجا که قالب گیری دو مرحله‌ای در ایمپلنت ها سخت و پرخطاست و گاهی غیرممکن، معمولاً در این تکنیک قالب به صورت یک‌مرحله‌ای گرفته می‌شود.
حسن این روش طراحی ساده و اصولی رستوریشن‌ها در کنار هم، زمان درمان کوتاه‌تر و ساخت راحت‌تر کران‌هاست.
اشکال این روش محدود شدن قالب‌های دندانی به روش یک‌مرحله‌ای است، روشی که گاهی توانایی کافی در ثبت دقیق فینیشینگ‌لاین‌ها ندارد.

در تکنیک دوم، قالب‌گیری‌ها به‌صورت همزمان انجام نمی‌شود؛ بلکه ابتدا رستوریشن‌های دندانی با هر روشی که در دست کلینیسین مطلوب‌تر است قالب‌گیری شده و فریم‌ها توسط لابراتوار ساخته می‌شود. در جلسه دوم فریم‌های دندانی و ایمپرشن کوپینگ‌های ایمپلنت به طور همزمان در دهان قرار گرفته و قالب‌گیری ایمپلنت‌ها به روش یک‌مرحله‌ای همزمان با پیکاپ فریم‌های دندانی انجام می‌شود .
حسن این روش آزادی عمل بدون محدودیت در انتخاب روش قالب‌گیری‌های دندانی است که معمولاً روش دومرحله‌ای انتخاب می‌شود؛
اما اشکال آن این است که زمان بیشتر و تعداد جلسات بیشتری برای درمان لازم است.

در تکنیک سوم از تکنیک‌های قالب‌گیری ایمپلنت از قسمت دندانی و ایمپلنت‌ها در همان جلسه اول انجام می‌شود، اما این قالب‌گیری‌ها به طور همزمان نیست بلکه به صورت جداگانه و در تری‌های جداگانه انجام می‌شود .
در جلسه دوم فریم‌ها برای هر دو قسمت دندانی و ایمپلنت آماده شده و مجموعه بصورت همزمان و کنار هم در داخل دهان با روش یک‌مرحله‌ای پیکاپ می‌شود.
حسن این روش نسبت به روش دوم تعداد جلسات کمتر است.

روش‌های دوم و سوم یک نقطه ضعف تقریباً مشترک دارند و آن این است که طراحی فریم‌ها به لحاظ اندازه و ساپورت پرسلن اندکی حدودی است، چون هر کدام روی کست جداگانه‌ای انجام می‌شود.
یک راه استفاده از فریم‌های پیش‌ساز قبل از ساخت فریم اصلی است که البته تلاش می‌شود به صورت روتین این کار در کلینیک انجام شود.

در این مرحله و هنگام امتحان فریم‌های پیش‌ساز آن‌ها را از داخل دهان پیکاپ می‌کنیم،
در نتیجه تکنسین در لابراتوار این امکان را پیدا می‌کند تا طراحی و ترستل دیزاین مجموعه فریم‌ها را کنار هم روی کست پیکاپ انجام داده و سپس در نهایت ساخت آن‌ها به لحاظ مارجین و کانتور تراش روی کست‌های اصلی ادامه پیدا خواهد کرد.

این تکنیک در مورد روش‌های کانونشنال و کد‌کم هر دو قابل استفاده است.
جلسه درمانی اضافه‌ای به جلسات درمانی تحمیل نخواهد شد و طراحی فریم با دقت و معیار درست انجام خواهد شد.

با تشکر از استاد گرامی دکتر مهدی جوان

فهرست