ترمیم دندان های اندو شده

شاید بتوان گفت یکی از مطالبی که بیشترین تحقیقات را به خود اختصاص داده ، ترمیم و رستوریشن دندان های اندو شده است و البته نتایج هم بسیار متفاوت و بعضا متناقض است .

در این میان نکاتی را میتوان یافت که در اکثر سیستماتیک ریویو ها مشترک است :

شکست و Root Fracture در دندان های اندو شده نسبت دندانهای وایتال بیشتر اتفاق می افتد . 

از دلایل آن میتوان به نکات زیر اشاره کرد :

1_ ببدلیل از دست رفت پالپ و قسمتی از سیستم حس دندان ، فیدبک کنترل عضلات و نیروهای وارد به دندان ضعیف تر شده و نیروهای بیشتری به دندان وارد میشود

2_طرح و متریال مختلف پست های مورد استفاده میتواند باعث تمرکز استرس و ایجاد وجینگ شده و احتمال شکست ریشه را افزایش دهد .

3_از دست رفتن یکنواختی و اینتگریتی نسوج تاجی بدلیل پوسیدگی و خصوصا حفره دسترسی برای اندو ، باعث تضعیف ساختار دندان میشود . مارجینال ریج ها در این میان نقش کلیدی دارند .

نکات:

  • از میان دلایل فوق ، دلیل سوم از همه مهمتر است ، در نتیجه مهمترین فاکتور جهت افزایش طول عمر ترمیم دندانهای اندو شده را “کاسپ کاوریج ” میدانند.
  • از دست دادن آب و تغییر ماهیت عاج و همچنین تغییر میزان کراس لینک کلاژن ، سالها به عنوان عامل مهمی در تضعیف دندانهای اندو شده محسوب میشد ، اما شواهد و تحقیقات این مطلب را تایید نمیکند .
  • در مواردی که کانال ها باریک است یا نسج تاجی زیادی از دست رفته ، پست ریختگی انتخاب بهتری است .
  • فلکسیبل بودن پست هایی که قابلیت باندینگ دارند باعث افزایش استحکام ساختار دندانی میشوند اما استفاده از آنها در دندانهایی که ساختار تاجی اندکی دارند توصیه نمیشود .
  • در مواردی که تحلیل استخوان وجود دارد ، هرگز نباید نوک پست در حد کرست آلوئول قرار گیرد ، چون باعث تمرکز مضاعف استرس میشود .

باتشکر از استاد #دکترمهدی‌جوان بابت توضیحات جامع در رابطه با این موضوع بحث برانگیز

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست