ما در آکودنت با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. مخالفت کنید

المپیاد علمی دانشجویی

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

همه ساله المپیاد علمی دانشجویی با اهداف شناسایی و ترغیب دانشجویان با استعداد، هدفمند کردن فعالیت های علمی و فوق برنامه برای ایجاد روحیه با نشاط علمی، تبادل اطلاعات در زمینه های علمی و فرهنگی در دانشگاه ها برگزار می‌گردد. از اواخر آبان ماه ثبت نام المپیادهای علمی دانشجویی از طریق درج در سامانه مرکز رشد استعدادهای درخشان و نصب پوستر و اطلاعیه در تمامی دانشکده ها آغاز می گردد. ثبت نام دانشجویان از طریق سامانه ثبت نام المیپاد علمی به آدرس registeretdc.tums.ac.ir  و در تاریخ های اعلام شده در سایت مرکز رشد استعدادهای درخشان صورت می گیرد، پس از ثبت نام  چندین جلسه کلاس جهت آشنایی دانشجویان  با حیطه های اتنخابی آن ها برگزار می گردد که تمام متقاضیان شرکت در المپیاد باید در این کلاس ها حضور یابند.

با توجه به دستور وزارت بهداشت المیپادهای علمی دانشجویی در پنج حیطه زیر برگزار می شود:

تفکر علمی در علوم پایه، مدیریت نظام سلامت، استدلال بالینی، آموزش پزشکی، فلسفه پزشکی، برای آنکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز بتوانند در المپیادهای علمی دانشجویی شرکت نمایند حیطه ششمی به نام کارآفرینی در بستر دانشگاههای هزاره سوم نیز تعریف و تبیین شده است.

منابع هر حیطه با توجه موضوع انتخابی از طرف وزارت بهداشت هرساله تغییر می کند.

تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی میتوانند در المپیاد شرکت نمایند، به طور کلی تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع کارشناسی یا دکتری پیوسته دانشگاه های علوم پزشکی یا افرادی که کمتر از شش ماه از فارغ التحصیلی ایشان در این مقاطع می گذرد می توانند بدون در نظر گرفتن معدل و سال تحصیل در المپیاد علمی دانشجویی شرکت کنند.

در مرحله دانشگاهی، دانشجویان می توانند در صورت موافقت دانشگاه در حیطه های مختلف شرکت کنند اما در مرحله سراسری هر فرد فقط در یک حیطه می تواند در آزمون شرکت نماید.
دانشجویانی که در یک حیطه حائز رتبه اول شوند در المپیاد دوره بعد نمیتوانند درآن حیطه شرکت نمایند.

حیطه های مختلف المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی در دو مرحله غربالگری و آزمون انفرادی و گروهی برگزار می شود. مرحله غربالگری دوازدهمین المپیاد دانشجویی علوم پزشکی کشور در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ و پذیرفته شدگان مرحله غربالگری در آزمون های انفرادی و گروهی در بازه ی زمانی بین ۱۱ تا ۱۵ مرداد ماه ۹۹ به رقابت خواهند پرداخت.

المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی سال ۹۹ به عنوان دوازدهمین المپیاد دانشجویی علوم پزشکی در موضوعات زیر برگزار خواهد شد:

 • موضوع حیطه استدلال بالینی همچنان داخلی، کودکان ، زنان ، جراحی خواهد بود.

 • در حیطه آموزش پزشکی این بار تاکید بر نظام حمایت دانشجویی Student Support System خواهد بود.

 • تفکر علمی در علوم پایه حیطه ایست که در دوازدهمین المپیاد علوم پزشکی موضوع آن دیابت است.

 • حیطه کارآفرینی در بستر هزاره سوم در المپیاد علوم پزشکی سال ۹۹ بازارهای نوظهور خدمات سلامت را مدنظر قرار خواهد داد.

 • مدیریت و برنامه ریزی منابع انسانی در نظام سلامت موضوع حیطه مدیرت نظام سلامت در المپیاد جدید علوم پزشکی است.

 • و در نهایت حیطه ی مطالعات میان رشته ای علوم انسانی و سلامت که جایگزین عنوان المیپاد فلسفه پزشکی گردیده به موضوع هوش مصنوعی خواهد پرداخت.

مزایای المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی

گفتنی است بر طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی تسهیلات تعیین شده برای نفرات برتر در مرحله کشوری المپیادهای دانشجویی علوم پزشکی شامل موارد زیر می باشد:

 • استفاده از تسهیلات برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی مطابق طبق آیین نامه

 • رتبه های برتر بر اساس بند “د” ماده ۴ آیین نامه در صورت احراز استعدادهای برتر و نخبگی می توانند به عضویت در بنیاد ملی نخبگان درآیند.

 • نفرات اول حیطه ها می توانند از تسهیلات آیین نامه استعدادهای درخشان استفاده نمایند، کسب حداقل معدل کل ۱۶ برای عضو شدن در مرکز استعدادهای درخشان الزامی می باشد.

 • جوایز نقدی که به صورت سکه بهار آزادی به نفرات اول تا سوم در بخش انفرادی و به اعضای تیمهای برتر در هر حیطه داده می شود.

 • لوح تقدیر و تندیس با امضای وزیر بهداشت یا معاون آموزشی وزیر

فهرست