ما در آکودنت با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. مخالفت کنید

طرح جدید توسعه پزشک پژوهشگر

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

طرح توسعه پزشک پژوهشگر

در این مقاله سعی کرده ایم تا طرح توسعه پزشک پژوهشگر را توضیح دهیم

در ادامه خواهید خواند :

1- تاریخچه

2-شرایط ورود به طرح پزشک پژوهشگر

3- امتیازات برجستگی علمی

4- تسهیلات

 

این آئین‌نامه بر اساس توافقنامه مورخ 1393/2/23 میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در راستای حمایت از نخبگان پزشکی و دندانپزشکی تدوین شده‌است. طرح پزشک پژوهشگر با هدف کمک به رشد آکادمیک پزشکان و دندانپزشکان کشور و کاستن از روند مهاجرت نخبگان به خارج از کشور است. پشتوانه تأسیس این فرصت آموزشی- تحقیقاتی، تجربیات منتشر شده از برنامه های مشابه در کشورهای اروپایی و آمریکا است. پزشکان متخصصی که فعالیت تحقیقاتی میکنند از توانایی و بینش ویژه‌ای در حل مشکلات سلامت و تبدیل علوم پایه به علوم کاربردی برخوردارند. به علاوه، آموزش پزشک پژوهشگر از لحاظ اقتصادی و اجتماعی نیز نقش بسزایی در جامعه دارد.

محور اصلی فعالیت‌های برنامه پزشک پژوهشگر، کسب دانش و مهارت‌های بالینی و پژوهشی به طور هم‌زمان و هدفمند در یک حیطه‌ی خاص از علم پزشکی است. این برنامه مقطع جدید دانشگاهی نبود و کوریکولوم آموزشی آن عملاً ترکیبی از محتوای دوره تخصصی یا فوق تخصص/فلوشیپ بالینی به علاوه دوره PhD by research است.
پذیرش دستیاران این برنامه در قالب ظرفیت استعدادهای درخشان و یا مازاد بر ظرفیت ورودی دوره‌های تخصصی یا فوق تخصصی در دانشگاه‌های کشور خواهد بود. ظرفیت هر ساله جذب دوره پزشک پژوهشگر توسط شورا و بر اساس نیاز کشور و توانایی علمی مرکز میزبان تعیین می‌شود. این ظرفیت همواره کمتر از 2.5% ظرفیت کل دستیاران در رشته محل در آن سال خواهد بود. طول برنامه بر اساس دوره آموزشی دستیار و با تایید دبیرخانه شورا تعیین می‌گردد. این برنامه حداکثر 8 سال بوده و شامل دوره تخصص، فوق تخصص/فلوشیپ+3 سال محاسبه می‌گردد.

شرایط ورود به طرح پزشک پژوهشگر

 • دارا بودن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی

 • دارا بودن دانشنامه دکتری حرفه ای پزشکی/دندانپزشکی از یکی از دانشگاههای معتبر داخل یا خارج کشور که به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد

 • حداقل معدل ۱۶ در دوره دکترای حرفه ای پزشکی/دندانپزشکی

 • شرکت در امتحان ورودی دستیاری تخصصی و یا فوق تخصصی/فلوشیپ و کسب حداقل ۹۰٪ حدنصاب رشته-محل

 • کسب حداقل ۵ امتیاز برجستگی علمی – تحقیقاتی به صورت زیر:

1- دارا بودن مدال المپیاد علمی دانش آموزی در رشته های شیمی، فیزیک، زیست شناسی، ریاضیات و یا کامپیوتر (طلا ۳ امتیاز، نقره امتیاز۲، برنز ۱امتیاز).

2- دارا بودن مقالات تحقیقاتی به طوری که برای هر ۱ واحد impact factor مجله ۱ امتیاز داده میشود.

3- دارا بودن اختراع ثبت شده با patent بین المللی (2 امتیاز).

4- دارا بودن مدرک BA/BSc یا معادل آن (1 امتیاز).

5- دارا بودن مدرک MPhil/MSc/MPH یا معادل آن (2 امتیاز).

6- دارا بودن مدرک MD-PhD (3امتیاز).

7- حداکثر سن ۳۰ سال تمام برای افراد بدون تخصص بالینی و ۳۵ سال تمام برای متخصصین یا دستیاران بالینی دوره تخصصی/فوق تخصصی/ فلوشیپ و یا دارندگان مدرک PhD میباشد. داوطلبان تا سقف 40 سال تمام نیز قابل پذیرش می‌باشند به شرط آن‌که به ازای هر سال سن اضافه، حداقل یک امتیاز اضافه کسب نماید.

8- موفقیت در آزمون زبان انگلیسی مطابق با مصوبات شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی در خصوص پذیرش دانشجویان PhD by Research

9- تحصیل در این برنامه تمام وقت می‌باشد، بنابراین هر گونه اشتغالی به هر صورت و در هر کجا در طول برنامه پزشک پژوهشگر برای این دستیاران ممنوع می‌باشد.

10- موفقیت در مصاحبه ساختارمند.

تسهیلات:

 • پذیرفته شدگان بطور خودکار در فهرست بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و از مزایای مربوط به دوره سربازی، وام مسکن، وام ازدواج و غیره استفاده خواهند کرد.

 • کلیه هزینه های مربوط به برنامه پزشک پژوهشگر همچون بودجه تحقیقاتی، سفر، آموزش در خارج از کشور، حقوق ماهانه و… توسط وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد.

 • دستیاران هزینه حداکثر سالانه یک سفر خارج از کشور جهت شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی را دریافت می کنند.

 • دستیاران در طول برنامه ماهانه معادل حقوق و مزایای مربی، و یا استادیار تمام وقت جغرافیایی را از مرکز تحقیقاتی دانشگاه میزبان دریافت می کنند.

 • وزارت بهداشت تسهیلات ویژه ای جهت جذب و نگه داشتن فارغ التحصیلان برنامه پزشک پژوهشگر در مراکز تحقیقاتی برتر کشور همچون انجام کلیه تعهدات، شامل طرح نیروی انسانی پس از فارغ التحصیلی ایجاد می کند.

 • طول برنامه پزشک پژوهشگر با رعایت مقررات و قوانین مربوطه بعنوان سوابق علمی جهت ارتقا رتبه دانشگاهی به شمار می‌آید.

برای اطلاع از آیین‌نامه‌ی پزشک پژوهشگر، کلیک نمایید.

فهرست