طرح جدید توسعه پزشک پژوهشگر

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

طرح توسعه پزشک پژوهشگر

در این مقاله سعی کرده ایم تا طرح توسعه پزشک پژوهشگر را توضیح دهیم

در ادامه خواهید خواند :

1- تاریخچه

2-شرایط ورود به طرح پزشک پژوهشگر

3- امتیازات برجستگی علمی

4- تسهیلات

 

این آئین‌نامه بر اساس توافقنامه مورخ 1393/2/23 میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در راستای حمایت از نخبگان پزشکی و دندانپزشکی تدوین شده‌است. طرح پزشک پژوهشگر با هدف کمک به رشد آکادمیک پزشکان و دندانپزشکان کشور و کاستن از روند مهاجرت نخبگان به خارج از کشور است. پشتوانه تأسیس این فرصت آموزشی- تحقیقاتی، تجربیات منتشر شده از برنامه های مشابه در کشورهای اروپایی و آمریکا است. پزشکان متخصصی که فعالیت تحقیقاتی میکنند از توانایی و بینش ویژه‌ای در حل مشکلات سلامت و تبدیل علوم پایه به علوم کاربردی برخوردارند. به علاوه، آموزش پزشک پژوهشگر از لحاظ اقتصادی و اجتماعی نیز نقش بسزایی در جامعه دارد.

محور اصلی فعالیت‌های برنامه پزشک پژوهشگر، کسب دانش و مهارت‌های بالینی و پژوهشی به طور هم‌زمان و هدفمند در یک حیطه‌ی خاص از علم پزشکی است. این برنامه مقطع جدید دانشگاهی نبود و کوریکولوم آموزشی آن عملاً ترکیبی از محتوای دوره تخصصی یا فوق تخصص/فلوشیپ بالینی به علاوه دوره PhD by research است.
پذیرش دستیاران این برنامه در قالب ظرفیت استعدادهای درخشان و یا مازاد بر ظرفیت ورودی دوره‌های تخصصی یا فوق تخصصی در دانشگاه‌های کشور خواهد بود. ظرفیت هر ساله جذب دوره پزشک پژوهشگر توسط شورا و بر اساس نیاز کشور و توانایی علمی مرکز میزبان تعیین می‌شود. این ظرفیت همواره کمتر از 2.5% ظرفیت کل دستیاران در رشته محل در آن سال خواهد بود. طول برنامه بر اساس دوره آموزشی دستیار و با تایید دبیرخانه شورا تعیین می‌گردد. این برنامه حداکثر 8 سال بوده و شامل دوره تخصص، فوق تخصص/فلوشیپ+3 سال محاسبه می‌گردد.

شرایط ورود به طرح پزشک پژوهشگر

 • دارا بودن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی

 • دارا بودن دانشنامه دکتری حرفه ای پزشکی/دندانپزشکی از یکی از دانشگاههای معتبر داخل یا خارج کشور که به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد

 • حداقل معدل ۱۶ در دوره دکترای حرفه ای پزشکی/دندانپزشکی

 • شرکت در امتحان ورودی دستیاری تخصصی و یا فوق تخصصی/فلوشیپ و کسب حداقل ۹۰٪ حدنصاب رشته-محل

 • کسب حداقل ۵ امتیاز برجستگی علمی – تحقیقاتی به صورت زیر:

1- دارا بودن مدال المپیاد علمی دانش آموزی در رشته های شیمی، فیزیک، زیست شناسی، ریاضیات و یا کامپیوتر (طلا ۳ امتیاز، نقره امتیاز۲، برنز ۱امتیاز).

2- دارا بودن مقالات تحقیقاتی به طوری که برای هر ۱ واحد impact factor مجله ۱ امتیاز داده میشود.

3- دارا بودن اختراع ثبت شده با patent بین المللی (2 امتیاز).

4- دارا بودن مدرک BA/BSc یا معادل آن (1 امتیاز).

5- دارا بودن مدرک MPhil/MSc/MPH یا معادل آن (2 امتیاز).

6- دارا بودن مدرک MD-PhD (3امتیاز).

7- حداکثر سن ۳۰ سال تمام برای افراد بدون تخصص بالینی و ۳۵ سال تمام برای متخصصین یا دستیاران بالینی دوره تخصصی/فوق تخصصی/ فلوشیپ و یا دارندگان مدرک PhD میباشد. داوطلبان تا سقف 40 سال تمام نیز قابل پذیرش می‌باشند به شرط آن‌که به ازای هر سال سن اضافه، حداقل یک امتیاز اضافه کسب نماید.

8- موفقیت در آزمون زبان انگلیسی مطابق با مصوبات شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی در خصوص پذیرش دانشجویان PhD by Research

9- تحصیل در این برنامه تمام وقت می‌باشد، بنابراین هر گونه اشتغالی به هر صورت و در هر کجا در طول برنامه پزشک پژوهشگر برای این دستیاران ممنوع می‌باشد.

10- موفقیت در مصاحبه ساختارمند.

تسهیلات:

 • پذیرفته شدگان بطور خودکار در فهرست بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و از مزایای مربوط به دوره سربازی، وام مسکن، وام ازدواج و غیره استفاده خواهند کرد.

 • کلیه هزینه های مربوط به برنامه پزشک پژوهشگر همچون بودجه تحقیقاتی، سفر، آموزش در خارج از کشور، حقوق ماهانه و… توسط وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد.

 • دستیاران هزینه حداکثر سالانه یک سفر خارج از کشور جهت شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی را دریافت می کنند.

 • دستیاران در طول برنامه ماهانه معادل حقوق و مزایای مربی، و یا استادیار تمام وقت جغرافیایی را از مرکز تحقیقاتی دانشگاه میزبان دریافت می کنند.

 • وزارت بهداشت تسهیلات ویژه ای جهت جذب و نگه داشتن فارغ التحصیلان برنامه پزشک پژوهشگر در مراکز تحقیقاتی برتر کشور همچون انجام کلیه تعهدات، شامل طرح نیروی انسانی پس از فارغ التحصیلی ایجاد می کند.

 • طول برنامه پزشک پژوهشگر با رعایت مقررات و قوانین مربوطه بعنوان سوابق علمی جهت ارتقا رتبه دانشگاهی به شمار می‌آید.

برای اطلاع از آیین‌نامه‌ی پزشک پژوهشگر، کلیک نمایید.

نوشتهٔ پیشین
۱۰ شرط مهم برای عضویت در واحد استعدادهای درخشان
نوشتهٔ بعدی
المپیاد علمی دانشجویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست