انواع فرز دندانپزشکی

چند نوع فرز وجود دارد؟

انواع فرز دندانپزشکی موضوع بحث این مقاله می باشد و سعی داریم در چند پاراگراف انتخاب و تشخیص انواع فرز ها رو براتون راحت تر و سریعتر کنیم. ابتدا با این سوال شروع میکنیم که به صورت کلی چند نوع فرز در دندانپزشکی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال دشوار است زیرا صدها گونه فرز وجود دارد که هر ساله به طور مداوم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. گاهی اوقات به دلیل دانش ناکافی ممکن است باتجربه‌ترین متخصصان دندانپزشکی نیز از وجود ابزاری که اعمال درمانی دندانپزشکی و کار لابراتواری آنها را به میزان قابل توجهی تسهیل می کند، باخبر نباشند. ما در آکودنت به ابهامی که ممکن است هنگام خرید آنلاین چنین محصولاتی ایجاد شود را درک می کنیم، به همین دلیل است که بر آن شدیم تا با بررسی پایه‌ای فرزهای دندان‌پزشکی به شما کمک کنیم تا بدون هیچ شک و تردیدی، بهترین مورد را انتخاب کنید.

در دهه‌ی 80 میلادی، موسسات دندانپزشکی بین المللی تصمیم گرفتند که فرزها را تحت یک نام‌گذاری مشترک جهانی طبقه‌بندی کنند ؛ در این مقاله ما همه‌ی طبقه‌بندی‌های مختلف موجود را بررسی خواهیم کرد.

معنای کد های فرز دندانپزشکی

هر فرز در سیستم طبقه‌بندی ISO دارای پنج کد است.

Dental milling code

کد اول: کارباید تنگستنی یا الماسی ؟ فرزهای کارباید با عدد 500 و فرزهای الماسی با شماره‌ی 806 کدگذاری شده‌اند.

کد دوم: انواع فرز دندانپزشکی برای چه ابزاری استفاده می شود؟ توربین، آنگل یا هندپیس؟ با چه طولی؟

  • فرزهای توربین با کد 3XX شناخته می‌شوند ؛ دو عدد بعدی نمایان‌گر طول فرز است که به ترتیب 313 برای فرزهای کوتاه، 314 برای فرزهای استاندارد، 315 برای طول بلند و 316 برای فرزهای توربین بسیار بلند. در بعضی از کاتالوگ‌ها از علائم اختصاری FG S، FG، FG L، FG XL برای موارد مذکور استفاده می‌شوند.
  • فرز آنگل با 2XX کدگذاری شده است ؛ 204 برای اندازه‌ی استاندارد، 205 برای طول بلند و 206 برای طول بسیار بلند. همچنین علائم اختصاری RA، RA L و RA XL نیز کاربرد دارند.
  • طبقه‌بندی بین‌المملی برای فرزهای هندپیس از کد 1XX استفاده می‌کند. این فرز هم در سه اندازه‌ی پرکاربرد کوتاه، استاندارد و بسیار بلند تولید می‌شوند که به ترتیب با کدهای 103، 104 و 106 و علائم اختصاری HP S، HP و HP XL موجود هستند.

کد سوم: فرز دندانپزشکی چه شکلیه؟

فرزهای دندانپزشکی در اشکال و کاربردهای بسیار متنوعی در بازار موجود هستند که کاربردی‌ترین آن‌ها در تصاویر زیر بررسی شده‌اند. همچنین شما می‌توانید یک کاتالوگ را به عنوان نمونه از اینجا دانلود بفرمایید.

Milling diameter

البته به عنوان پی‌نوشت لازم به ذکر است که هر فرز دندانپزشکی بر اساس شکل، شماره‌ای مخصوص به خود دارد که جز سیستم کدگذاری بین‌المللی محسوب نمی‌شود و نباید این‌ها را با هم اشتباه گرفت. کاربردی‌ترین فرزها در این عکس خلاصه شده است.

The most widely used milling

کد چهارم: چقدر زبره؟

  • نوار سفید – کد 494 : فرزهایی بسیار نرم با ذرات فوق‌العاده ریز (14 میکرونی).
  • نوار زرد – کد 504 : فرزهای نرم با ذرات الماسی بسیار ریز (40 میکرونی) ؛ مناسب برای پرداخت کامپوزیت.
  • نوار قرمز – کد 514 : فرز نرم با ذرات 63 میکرونی ؛ برای پرداخت کامپوزیت و کانتورینگ کراون‌ها مناسب است.
  • نوار آبی – کد 524 : فرز استاندارد برای برداشت مینا ؛ ابعاد ذرات الماسی این فرز 106 میکرون است.
  • نوار سبز – کد 534 : فرز زبر که در برداشت سریع مینا کاربرد دارد و از ذرات 150 میکرونی تشکیل شده است.
  • نوار مشکی – کد 544 : فرز بسیار خشن که در برداشت ترمیم‌های قدیمی کاربرد دارد. الماس‌های 180 میکرونی این فرز را می‌سازند.

 

Color of dental milling cutters

Color of dental milling cutter

کد پنجم: قطر قسمت برنده‌ش چقدره؟

قطر سر فرزها از 0.5 میلی‌متر تا 8 میلی‌متر متغیر است. کد پنجم ISO بر اساس دهم میلی‌متر کدگذاری می‌شود ؛ به عنوان نمونه فرز 008 قطری برابر با 0.8 میلی‌متر دارد.

Dental milling diameter

رایج ترین فرز های دندانپزشکی

بصورت خلاصه میتوان فرز های پرکاربرد و رایج تر دندانپزشکی را به صورت زیر نام برد:

فرز الماسی روند توربین : این فرز های دندانپزشکی دارای دو تقسیم بندی می باشند. تقسیم بندی اولی از نظر طول فرز می باشد که به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم می شوند و تقسیم بندی بعدی براساس سایز سر کروی شکل فرز می باشد که به عبارتی قسمت برنده آن می باشد که 15 الی 18 سایز مختلف ( براساس نوع برند و کاتالوگ ) می باشد

فرز فیشور فلت اند (flat end) : این فرز ها که برخی از مدل های آن مانند فرز فیشور 008 جزو اولین فرز هایی هست که دانشجویان دندانپزشکی از آن استفاده میکنند. فرز های فیشور فلت اند ظاهری کپسول مانند دارند که همانطور که از اسم آن ها مشخص است انتخای آن ها صاف اما برنده می باشد. جنس این فرز ها از الماس می باشد و از نظر ارتفاع و ضخامت به چندین دسته تقسیم بندی می شوند . ارتفاع این فرز ها از کوچک به بزرگ به ترتیب 3 میلی متر, 4 میلی متر ( معروف به فرز 008) , 6 میلی متر و بزرگترین آن 12 میلی متر طول برنده دارا می باشد.

فرز روند اند : این فرز که به فرز چمفر نیز بسیار معروف می باشد بیشتر در پروتز و تراش دندن ها جهت روکش استفاده می شود. شکل این فرز ها به صورت کلی شبیه به دسته قبلی می باشد اما با این تفاوت که در قسمت انتهایی فرز گرد می شود و سطحش صاف نیست. این فرز ها نیز به چندین دسته از نظر ارتفاع برنده و ضخامت دسته بندی می شوند که ار نظر ارتفاع از کوچک به بزرگ به ترتیب 3 میلی متر , 8 میلی متر , 10 میلی متر و بزرگترین آن 11.5 میلی متر می باشد.

فرز تیپر روند اند: این فرز ها مانند دسته قبلی دارای انتهای گرد و غیر تیز هستند اما بدنه این فرز ها به صورت تیپر می باشد یعنی دارای یک شیب ملایم به سمت انتهای فرز می باشند و برخلاف دو دسته قبلی صخامت در طول فرز یکسان نمی باشد. ارتفاع این فرز ها به ترتیب از کوچک به بزرگ عبارت است از : 3 میلی متر , 6 میلی متر , 8 میلی متر , 10 میلی متر و 11 میلی متر است

فرز های پرداخت : وجه اولیه متمایز کننده این فرز ها اول از همه رنگ آن هاست که نوار رنگی دورشان زرد رنگ است. معروف ترین و پرکاربرد ترین فرز های پرداخت الماسی میتوان فرز تخم مرخی یا همان شعله شمعی و یا فرز پرداخت نیدل نام برد این فرز ها بیشتر از تظر ضحامت تقسیم بندی می شوند.

فرز های نیدل : فرز ها نیدل همانطور که از اسمشان مشخص هست بسیار نازک می باشند و جهت برش سطوح پروگزیمالی دندان و ترمیم ها استفاده می شود.

فرز های کارباید آنگل : فرز های دندانپزشکی کارباید دارای انواع گوناگون می باشد از جمله فیشور کارباید , روند کارباید و…. اما به صورت کلی مدل روند کارباید آنگل بسیار متداول تر می باشد تقسیم بندی این مدل فرز ها مشابه نوع فرز روند الماسی می باشد یعنی دارای مدل کوتاه و بلند از نظر ارتفاع کلی فرز و همچنین دارای مدل های کوچک تا درشت از نظر سایز برنده فرز می باشد این فرز ها فقط به آنگل متصل می شوند جهت برداشت پوسیدگی , پانسمان و… بکار برده می شوند.

Shape of dental milling

Type of dental milling

پس از ارائه‌ی این مقاله، ما در آکودنت امیدواریم که کمک شایانی به شما در انتخاب فرزها کرده باشیم. شما می‌توانید از فروشگاه ما فرزهای مناسب خود را تهیه کنید. همچنین در مجله‌ی آکودنت از سایر مقالات کاربردی ما دیدن فرمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید