راهنمای انتخاب و خرید لوپ دندانپزشکی

بدون دیدگاه
AcoDent_Image

راهنمای انتخاب و خرید لوپ دندانپزشکی

ویژگی های لوپ های عینکی و کلاهی دندانپزشکی

لوپ چشمی دندانپزشکی از مواردی است که پیش از خرید آن باید دقت کافی به خرج داد. در این مقاله به صورت خلاصه اما جامع به موارد تاثیرگذار در این امر توجه شده است. از فاکتورهای مهم جهت راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بزرگ‌نمایی لوپ
  • میدان دید لوپ چشمی
  • عمق دید لوپ
  • فاصله دید لوپ چشمی
  • رزولوشن (تفکیک‌پذیری) لوپ
  • واقعی بودن تصویر
  • آکروماتیک بودن
  • تصویر سه بعدی
  • وزن لوپ دندانپزشکی
  • ضد آب بودن لوپ دندانپزشکی

مورد مهمی که در راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی باید به آن اشاره کرد، قابلیت انتخاب ایده‌آل‌ترین فاصله دید، یعنی فاصله چشم دندانپزشک تا محل کار در حالتی مناسب و وضعیت ارگونومیک می‌باشد.
میدان دید علاوه بر میزان بزرگ‌نمایی به فاصله دید نیز بستگی دارد و در فاصله دید طولانی‌تر، میدان دید و وسعت منطقه قابل مشاهده بیشتر خواهد بود.
تفکیک‌پذیری (Resolution) به معنی توانایی لوپ در جدا کردن اشکال نزدیک به یک‌دیگر و نشان دادن جزئیات با وضوح مناسب می‌باشد. تفکیک‌پذیری با دو فاکتور میدان دید و عمق دید در ارتباط است.
از موارد دیگر راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی در هنگام خرید این است که لوپ‌های مختلف را از طریق نگاه کردن به جزئیاتی که فقط با بزرگ‌نمایی بالا قابل مشاهده هستند، با یک‌دیگر مقایسه نمائید.
اولین نشانه از کیفیت پایین لوپ چشمی دندانپزشکی، تفکیک‌پذیری (رزولوشن) نامناسب، مشاهده خطای رنگی (Chromatic Aberration) و کروی (Spherical Aberration) می‌باشد.

عدم خطای رنگ که همان خصوصیت آکروماتیک بودن لوپ می‌باشد، به معنای توانایی مشاهده تمامی رنگ‌ها می‌باشد. اپتیک‌های نامناسب باعث انعکاس اشتباه طول موج‌های متفاوت و تغییر رنگ می‌شوند.
اولین رنگی که در طی خطای رنگ مشاهده می‌شود، رنگ آبی است. برای اطمینان از عدم خطای رنگ لوپ چشمی، می‌توانید به کاغذ سفیدی که خط‌ های سیاه دارد، نگاه کنید و مشاهده هاله‌ایی از رنگ آبی اطراف خط‌ های سیاه نشان‌دهنده وجود خطای رنگ و عدم کیفیت لوپ دندانپزشکی می‌باشد. عدم خطای کروی (آستیگماتیسم) و واقعی بودن تصویر به معنی مشاهده یک خط صاف به صورت صاف و بدون انحنا می‌باشد. عدم صاف بودن تصویر مشاهده شده توسط لوپ چشمی، حاکی از خطای کروی لوپ است. در لوپ‌های بی‌کیفیت، تصویر به صورت کروی یا خم‌شده دیده می‌شود.

برای تشخیص کیفیت لوپ های دندانپزشکی در راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی نگاه کردن به یک نمونه گراف بسیار کمک‌کننده می‌باشد و نگاه کردن به تصاویری با رنگ‌های پیچیده باعث گیج شدن شما می‌شود.
در راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی به این نکته توجه داشته باشید که قبل از انتخاب لوپ چشمی، همانند انتخاب عینک طبی باید فاصله بین دو مرکز مردمک چشم (InterPupillary Distance – IPD) اندازه‌گیری شود و مرکز لنزها با توجه به عدد به دست آمده، تنظیم گردد.

وزن کم لوپ های عینکی و کلاهی دندانپزشکی باعث کاهش خستگی چشم و بدن دندانپزشک و هم‌چنین افزایش کارآیی لوپ و در نهایت افزایش طول عمر حرفه‌ایی دندانپزشک می‌شود و از آن‌جایی که پاشیده شدن بزاق و آب و … حین کار امری اجتناب‌ناپذیر است، ویژگی ضد آب بودن، شست‌وشو و ضدعفونی نمودن لوپ را برای دندانپزشک امکان‌پذیر می‌نماید.
قدرت بزرگ‌نمایی به معنی توانایی لوپ در بزرگ نشان دادن تصویر (نه وضوح تصویر) است. کم‌ترین بزرگ‌نمایی باعث ایجاد میدان دید وسیع و با افزایش بزرگ‌نمایی، میدان دید کاهش می‌یابد اما در این بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری قابل مشاهده می‌باشند.

در راهنمای انتخاب و خرید لوپ چشمی دندانپزشکی عمق دید قطعاً ذکر شده است؛ عمق منطقه قابل تمرکز و مشاهده در زمان نگاه کردن با لوپ دندانپزشکی می‌باشد. میزان عمق دید به میزان نور موجود، طراحی چشمی (اپتیکال)، قدرت بزرگ‌نمایی و توانایی چشم برای تمرکز وابسته می‌باشد.
اندازه عمق دید لوپ چشمی دندانپزشکی با بزرگ‌نمایی و فاصله کاری رابطه مستقیم دارد. به طوری که در بزرگ‌نمایی کم و فاصله دید طولانی، عمق دید بیشتر می‌باشد و بالعکس.

دسته بندی لوپ های دندانپزشکی

لوپ ها به صورت کلی دو سته کلاهی و عینکی دارند که مدل کلاهی بیشتر برای افرادی که عینک دارند توصیه میشود. هرچند افراد عینکی میتوانند پس از خریداری لوپ و مراجعه به اپتومتریست شیشه های لوپ عینکی دندانپزشکی خود را طبی کرده و بدون مشکل از این لوپ های عینکی استفاده نمایند.  برخی از برند های معروف لوپ های دندانپزشکی موجود در ایران میتوان به : اورنج دنتال , zumax , rixi و… اشاره نمود. شما میتوانید از طریق جست و جو در وبسایت اکودنت و بررسی ویژگی های لوپ ها با یکدیگر بهترین لوپ را با توجه به ویژگی های فردی و خواسته های خود انتخاب نمایید.

فهرست